Yeni Sağlık Bakanı Devrim Gibi Değişiklikler Yapacak

Kategori : Sağlık Bakanlığı Haberleri - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 05 Şubat 2013

Sağlıkta ikinci 10 yıllık dönüşümün ayrıntıları bir bir ortaya çıkıyor. Yeni yılda göz, diş protezi, nöroloji,çocuk alerjisi gibi alanlardaki hekim ihtiyacı giderilecek.

6 hafta sonraya atılan randevular nedeniyle tedavi hizmetinden yararlanamayan hastalar yan dal uzmanı doktorlarla aynı hafta muayene edilebilecek. Pratisyen hekimlerin ilaç yazma merkezi gibi olduğu aile hekimliği kurumu yeniden düzenlenecek. Buralarda uzman hekimler görev alacak. Aile diş hekimliği kurularak dişler çürümeden göz hapsine alınacak. Bir hafta önce Bakanlar Kurulu ‘na giren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu göreve çabuk ısındı.

Bakan Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve 22 sağlıkçı vekille organize ettiği toplantıda Sağlıkta 2023 Vizyonu’nu görüştü.

 

* Toplumda giderek yükselen ve Türkiye’de her dört ölümden birinin sebebi olan kanser olaylarına karşı Kanser Araştırma Enstitüsü oluşturulacak. Bu Enstitü ile Türkiye ‘de kanser hastalıklarının önüne geçilmesine yönelik araştırmalar gerçekleştirilecek.

* Kronik hastalıklar ve meslek hastalıklarındaki artış ise oluşturulacak “Kronik Hastalıklar Enstitüsü” içerisinde takip altına alınacak. Şişmanlık ve metabolik bozukluklara karşı beslenme ve metobolizmayla ilgili bir kurumda açılacak.

* Artan psikolojik sıkıntılar ve antidepresan kullanımının azaltılması için Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü oluşturulacak. Şizofren hastalarını bu merkez tedavi edecek.

 

* Şu anda 400.000 kişiye sunulan evde bakım hizmetlerinin çerçevesi büyütülecek. İl ve ilçelerle sınırlarındaki yatalak hastalara sunulan evde bakım hizmetleri köylere dek yayılacak.

* Vücudunda yaralar çıkan hastalar evde bakım hizmeti sunan doktorlarca evlerinde ziyaret edilerek tedavi edilecek.

*Her bir hasta bir doktora emanet edilecek evde bakımdan faydalanan vatandaş sayısı 600.000 olacak.

 

* Aile hekimliği ilaç yazma merkezi olmaktan kurtarılacak.

* Günde 120 hasta muayene etmek durumunda kalan göz, kulak burun boğaz gibi bölümler rahatlatılacak. Günde 50 hastaya bakması yönünde organizasyon düzenlenecek.

*Aile hekimlerinin çoğunu pratisyen hekimlerden meydana geldiği için vatandaşların ilgi göstermediği birinci basamakta en az iki yıl uzmanlık şartını yerine getiren doktorlar aile hekimi olabilecek. Aile hekimliğinde yardımcı eleman sayısı yükseltilecek.

 

* Ağız ve diş sağlığındaki gedikler tamamlanacak. Her ailenin bir diş hekimi bulunacak. Bunlar o ailedeki çocuk ve yetişkinlerin dişlerini bire bir gözlemleyecek. Reklamlardaki ‘6 ayda bir diş hekiminize başvurun’ sloganı uygulanmış olacak. Protez, ortodonti alanında 1 yıl sonraya verilen randevular kalkacak.

* Bu alanlardaki eksiği gidermek için diş hekimleri yetiştirilecek.

 

* Çocuk alerjisi, hematoloji, çocuk nöroloji ve psikiyatrisi gibi yan dal uzmanlıklarında ortaya çıkan eksiklik nedeniyle 3 ay sonrasına verilen randevular bitirilecek. Vatandaş hastane hastane gezmekten kurtarılacak.

 

Üniversite hocası üniversitede hasta bakamaz, ameliyat yapamaz sadece öğretmenlik mesleğini yerine getirir. Ameliyata girmeden tıp öğrencilerine ders verilemeyeceği için tam gün yasasındaki üniversite öğretim üyeleriyle ilgili bir toplantı gerçekleştirip Sağlık Bakanı Müeezzinoğlu ‘na sunulacak. Ayrıca sağlıkçıya uygulanan şiddete karşı yeni önlemler ve yaptırım kararları alınacak alınacak.

 

Raporu hazırlayan sağlık geçmişi olan vekillerden AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “Sağlıkta hükümetin 2023 hedefi sağlıkta gerçekleştirilen hizmetleri taçlandıracak hizmetler. Bu hedefin başarılması için bir ay içinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile 22 sağlık geçmişine sahip vekil bir kamp organize edecek” ifadelerini kullandı.

 

* İlaç, makine, tıbbi cihazda dışa bağımlılığın düşürülmesi amacıyla Sağlık Organize Sanayi Bölgeleri yapılacak. Bu bölgelerde üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinin istediği  tıbbi malzemelerin üretimi gerçekleştirilecek.

* Hastanelerde mescitler daha kullanışlı ve aydınlık yerlere koyulacak. 

* Ayrıca sağlık çalışanı annelerin küçük çocukları için kreş ihtiyaçları da hastanelere yakın yerlerde inşa edilecek merkezlerde giderilecek.

 

* Sağlık Bakanlığı taburcu olan hastalar için Almanya ’da uygulanan modeli Türkiye ‘de de uygulayacak. Almanya ‘da hastaneden taburcu olmasının ardından hastalar evine gitmiyor, rehabilitasyon iyileştirici merkezlere yönlendiriliyor. Orada beslenmesini diyetisyenler gözlemliyor. Sporu fizyoterapistler izliyor. Kendisi gibi ameliyat olanlarla beraber bulunuyor. Böylece hastalar tedavinin sonrasında rehabilitasyonla sağlıklarına daha hızlı kavuşma fırsatı olmuş oluyor.

 

Bugün

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arama

Sponsor Bağlantılar