Türk Sağlık Sen Genel Başkanı: “Döner sermaye sistemi gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir”

Kategori : Sendika Haberleri - Etiketler :, , , - Tarih : 14 Aralık 2012

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, performansa dayalı döner sermaye sisteminin revize edilmesini talep etti.

Önder Kahveci, TBMM ’de bugün görüşmeye açılacak Sağlık Bakanlığı bütçesi için yazılı açıklama yaptı. Döner sermaye sisteminde adaletsizlik bulunduğunu söyleyen Türk Sağlık Sen Genel Başkanı, bu durumun önüne geçilmesini talep etti ve “Performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden elden geçirilmelidir.” şeklinde konuştu. Kahveci, sağlık çalışanlarının ek ödeme konusunda mağdur oldukları diğer bir konu da ek ödemelerin de gelir vergisine tabi  olduğunu vurgulayarak, “Kamuda hiç kimsenin ek ödemesinin gelir vergisine tabi değil, sağlık çalışanlarının ise ek ödemelerinden gelir vergisi kesilmektedir. Bu adaletsizliğin mutlaka önlenmesi gereklidir.” dedi. Ayrıca 4/C ’lilerin döner sermayeden yararlanamaması gibi bir durumun da kabul edilemez bulduklarına dikkat çekti.

Döner sermayenin emekliliğe etki etmemesini de eleştiren Önder Kahveci, bu yüzden çalışanların mağdur duruma düştüklerini iddia etti. Sabit ek ödeme ücretlerinin tamamı emekliliğe yansıtılmasıyla emekliliğin sağlık personelleri için bir çile olmaktan kurtaracağını söyleyen Kahveci, bunun yapılması adına TBMM ’de siyasi partilerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyerek, şu şekinde konuşmasını sürdürdü:

“Sağlık çalışanları geçinememe tereddüdüyle ya emekliliği istememekte ya da emekli olup rahat bir yaşam sürmek yerine ne vahim ki evine ekmek götürmek için yeni bir işte çalışmak zorunda kalmaktadır. Emeklilikte bizleri sefalete götüren bu durum mutlaka değiştirilmelidir. Makul bir düzeyde döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe etki etmelidir. Siyasiler bu konudaki isteklerimizin haklı olduğu konusunda görüşlerini bizimle paylaşmışlarr ve çalışmalara başlayacaklarının sözünü vermişlerdir. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da 10 yıllık bakanlık makamı süresince emeklilik ile ilgili düzenlemeyi gerçekleştiremediğini söylemiştir. Yani döner sermaye ek ödemeleri konusunda bulunan mağduriyetler konusunda böylesine bir fikir birliği ortadayken gerçekleştirilmesi gereken iş bu sorunu bir çözüme kavuşturmaktır. Çalışanların beklentisini yerine getirmektir.”

CHA

Yorumlar (1)
 • 14 Aralık 2012 tarihinde okan tarafından

  aslında her bakanlıktan memurun da işçi gibi elde ettiği tüm kazanç üzerinden vergilendirilmesi gerekiyor. çünkü vergi usul kanununa göre eğer ortada bir kazanç var ise bunun vergisi de mutlaka olmalı, sayın başkan sağlık çalışanlarının ek ödemesinden kesilen vergiyi kaldırmak yerine tüm memurların ek ödemelerinden vergi kesilmesini talep etse daha etik olurdu.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  Arama

  Sponsor Bağlantılar