TEB Genel Sekreteri: Eczacılar Eşdeğer İlaç Verebilir

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 04 Mart 2013

Türk Eczacılar Birliği (TEB) eczacıların eşdeğer ilaç verebilme yetkisi ve bilgisine haiz olduğunu dile getirdi.

 

TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Eczacılar, aynı etken maddeyi taşıyan ve aynı farmakolojik özelliklere haiz ilaçlar arasında eşdeğerini verebilme yetki ve bilgisine sahiptir.” cümleleri kullanıldı.

Kızılay, eşdeğer ilacın, ‘orijinal ilaçlarla aynı etken maddeyi içeren, eşdeğer olduğu bilimsel deneylerle ispatlanmış, aynı etkinlik, aynı kalite ve aynı güveni sağlayan ilaca verilen isim’ olduğunu dile getirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) eczacılara gönderdiği yazıya göre, eczacıların eşdeğer ilaç verebilme yetkisine ve bilgisine sahip olduğuna dikkat çeken Kızılay, “Türkiye ‘de orijinaliyle eşdeğerliliği bilimsel olarak ispatlanmış jenerik ilaçların kullanımını ve stratejik bir endüstri kolu olan ulusal ilaç endüstrimizin gelişimini teşvik edici politikaların faydası şüphesiz ki; artan sağlık harcamaları ile kamu maliyeti üzerindeki yükün hafifletilmesi gerçekleşecek. Bu sürece bütün eczacılarımızın tam destek verdiği gibi, hekimlerimizin de aynı desteği vermesi gerektiği görüşünü taşıyoruz. Kimse unutmasın ki, yalnızca eczacılar, aynı etken maddeyi içeren ve aynı farmakolojik özelliklere haiz ilaçlar arasında eşdeğerini verebilme yetki ve bilgisine sahiptir.” şeklinde konuştu.

CHA

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arama

Sponsor Bağlantılar