Eczacılar Doktorları Şikayet Etti

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 21 Şubat 2013

Ankara’da bir Aile Sağlık Merkezi’ ndeki doktorlar ile merkez dışındaki eczacılar karşıya karşıya geldi.

 

Eczacılar, ‘Her ay merkeze para verin, yoksa taşınırız’ dediklerini öne sürdükleri doktorları şikayet etti. Doktorlara göre ise durum farklı…

 

Sağlık, ‘Deli Dumrul’ masalını anımsatan bir iddiayla sarsıldı. Ankara Mamak’ta hizmet veren Cengizhan Aile Sağlık Merkezi ‘ndeki doktorlarla merkez dışında bulunan eczacılar karşı karşıya geldi. Eczacılar, doktorları ‘Merkezin giderleri için para verin, yoksa taşınırız’ dediklerini öne sürerek Bakanlığa şikayet başvurusunda bulundu.

 

Eczacılar, ortak dilekçelerinde inanılmaz iddialar sıralayarak, “Hem merkezi genişletmek hem de rutin giderleri için bizden para talep ettiler. Parayı vermezsek, taşınacakları yönünde tehdit ettiler. Etik bulmadığımız için reddettik” sözlerini kullandı. Halk Sağlığı Müdürlüğü, Valilikle beraber ortak soruşturma açtı. Suçlanan doktorlar ise “Çalışma alanımız yetersiz, taşınmak istedik. Onlar da buna karşı çıkınca, o iftiraları ortaya attılar” şeklinde konuştular.

 

Aile Sağlık Merkezi ‘nin yakınında görevli Ege Şifa Eczanesi, Natoyolu Eczanesi, Aydanın Eczanesi ve Bilge Lokman Hekim Eczanesi sahiplerine ait 18 Ekim 2012 tarihli dilekçedeki ifadeler şu şekilde:

Mamak İlçesi Cengizhan Mahallesi ASM (Aile Sağlık Merkezi) doktorları, bölge eczaneleri ile bir toplantı yaparak Dr. A.H.B. yönetiminde bir görüşme yapılmıştır. Bu görüşmede şu anki Aile Sağlık Merkezi ‘nin fiziki koşullarının yeni bir doktor kabulü için uygun olmadığı ve bu sebeple ya taşınılması ya da şu anki Aile Sağlık Merkezi ‘nin genişletilmesi için tadilat yapılması gerektiği, bunun için ve Aile Sağlık Merkezi ‘nin rutin giderleri için de desteğe ihtiyaç olduğu söylenmiştir. Fakat bu teklif, tarafımızdan kabul edilmemiştir. Yapılan bu uygulamanın etik olmadığı düşüncesindeyiz.

 

Yine Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ‘ne, şikayetçi eczacılar tarafından gönderilen başka bir dilekçede, “Aile Sağlık Merkezi ‘nde görevli doktorlar yakındaki eczacıları toplayarak aylık 8 bin TL para vermezsek bu isteği karşılayacak başka bir eczacı ile anlaşarak taşınacaklarını söylediler” ifadelerine yer verildi.

 

Ankara Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Atilla Uğur Kale, olayla ilgili soruşturma açıldığını teyit etti. Kale, “Konuyla ilgili soruşturma açıldı. Soruşturma devam ediyor, bu sebeple hangi safhada olduğu hususunda bilgi vermek yanlış. Konuyla ilgili olarak Valilik bizzat alakadar oluyor” sözlerini kullandı.

Akşam

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Arama

Sponsor Bağlantılar